Járjuk be Erdővidéket! (101.) - túrabeszámoló
2025-ös Dénes István Emléktúra
2025. október 18-án hűvös is volt, esőt is ígértek, mégis 45 lelkes túrázó szállt le a Lapjas tetőn a buszról. Túravezetőnk Dimén Levente földrajztanár volt, aki már a buszon sok érdekes tudnivalót megosztott a résztvevőkkel, s ezt Hagymás váránál folytatta, ahol ráadásul segítségére voltak a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum által kihelyezett ismertető táblák is. Reméljük, hogy a mi megyénk múzeumai is tanulnak a jó példából, s hamarosan hasonló pannókkal jelölik és mutatják be a Hagymáskő alatt a Kakasborozdát, ahol a megyeközi út átszeli azt! Kimásztunk Szilváson, majd útvonalunktól eltérve meglátogattuk a Súgó barlangot, s megtekintettük a Kakasborozda közelben megtalálható szakaszát. Itt is ki kell emelni Dénes István munkásságának fontosságát, hiszen ezen ősi (a legújabb kormeghatározás szerint avar-korban épült és utólagosan bővített), szinte 200 km hosszúságú töltésvonulat legavatottabb ismerője volt. A Gódra karszton még megtekintettünk néhány dolinát, aztán rövid szalonnasütéssel egybekötött pihenő után kapaszkodtunk fel a Merke oldalába. Időszűke miatt, s mivel szemerkélt az eső, nem másztunk fel a csúcs közelében az aradi vértanúk tiszteletére kialakított emlékparkhoz, hanem a fennsíkon végighaladva letértünk a „loki” út irányába, ahová kalandos úton érkeztünk meg a Kerekhegy érintésével. A Vargyas-szorosban találkoztunk a háromszéki EKE tagjaival, akik szintén Dénes Istvánra emlékeztek, de csak a völgyben túráztak. Felsétáltunk az Orbán Balázs barlang bejárati termébe, ahol koszorúzással, gyertyagyújtással, valamint Demeter Zoltán gondolataival emlékeztünk arra az emberre, aki különböző időszakokban, más-más módon, de mégis meghatározó hatással volt életünkre, s akit húsz évvel halála után sem feledünk. Példát mutatott számunkra család és nemzet iránti példás odaadásból, szakmai pontosságból és alázatból, természeti és régészeti örökség iránti tiszteletből, de gyakorta szórakoztatott jellegzetes humorával is. Annyira sokoldalú volt, hogy saját kezével készített mászó hámot számomra autó biztonsági övből. Szürkületben értünk vissza a látogató központba, ahol meleg tea és kalács várt, majd az autóbusszal Barótra visszatérők, akárcsak az előző napi emlékkonferencia résztvevői, gyertyákat helyeztek el Dénes István sírjánál. Emléke legyen áldott, példája pedig találjon követőkre! Zárásul álljon itt jelmondata, kedvenc idézete, mely Széchenyi Istvántól származik: „Az ember csak annyit ér, amennyi hasznot hajt embertársainak, hazájának, s ezáltal az egész emberiségnek.”
Sütő István
Demeter Zoltán képei
Péterffy Ágnes Katalin képei


























































